Суббота
04.07.2020
21:42
Вітаю Вас Гість
RSS
 
ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ЯСЛА-САДОК КОМБІНОВАНОГО ТИПУ №1 "ДЮЙМОВОЧКА"
 ДРУЖКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Головна Реєстрація Вхід
Виховуємо та розвиваємо малят »
Меню сайту

Корисні посилання

Корисні посилання

Корисні посилання

Корисні посилання

Портал освітян

Анонс

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Форма входу

ФОРМУЄМО ЕНЕРГОЕФЕКТИВНУ КУЛЬТУРУ ДОШКІЛЬНИКА

    Народна мудрість каже: «Хто грошам не знає ціни, тому не уникнути бідності». Бережливе ставлення не тільки до грошей, а й до їжі, води, речей, часу та інших ресурсів – дуже важлива навичка. Батьки повинні змалечку привчати дитину до економії. Це дасть змогу заощадити кошти сімейного бюджету й допоможе дитині засвоїти правильну модель споживання ресурсів, сформувати екологічне мислення.

    Однак, на жаль, сучасні батьки не надто часто переймаються такими завданнями при вихованні дітей. У наш час надмірне споживання стає досить поширеним явищем у сім'ях.

    Навчити дитину бережливо ставитися до їжі, грошей, часу тощо не так складно, як може здаватися на перший погляд. Для цього не потрібно докладати особливих зусиль. Почати варто з демонстрації власного позитивного прикладу. Змініть свої повсякденні звички, станьте більш ощадливими. Це стане умовою формування екологічних звичок і в дитини.

Чому діти повинні дбайливо ставитися до всього, що мають

     Бережливе ставлення до ресурсів робить дитину більш усвідомленою й соціально відповідальною. Привчаючи дитину до економії, почніть із малого: наприклад, поясніть їй, що краще купити маленьку порцію морозива, ніж велику, і при цьому половину не доїсти.

       Вам важливо донести до дитини перевагу раціонального використання наявних у неї ресурсів. Тоді їй знадобиться їх менше.

      Дитині необхідно також розповісти, що ресурси завжди обмежені. І якщо хтось може отримати більше їжі або грошей, це означає, що комусь дістанеться менше.

    Пояснення такої концепції на конкретних прикладах вчить дитину соціальної справедливості, дає їй загальне уявлення про багатство й бідність.

     Продемонструвати дитині важливість заощадливого ставлення до ресурсів легко на прикладі сімейного бюджету на тиждень або місяць. Поясніть дитині, що сімейний бюджет – це певна сума грошей, які використовуються для задоволення тих чи інших потреб. Чим більше бездумних витрат робиться впродовж місяця, тим менше потреб можна задовольнити. Таке просте пояснення зрозуміють навіть найменші діти.

   Бережливе ставлення до ресурсів важливе в багатьох інших сферах життя. Досить легко пояснити дитині необхідність не витрачати даремно час. Розтлумачте дитині, що коли вона більше часу дивитиметься телевізор, то матиме обмаль часу на прогулянки з друзями.

Демонструйте позитивний приклад

     Проаналізуйте свої покупки й подумайте, які з них є непотрібними. Надалі намагайтеся уникати купівлі зайвих речей – одягу, електронних пристроїв тощо.

   Поясніть дитині, що вона повинна вимикати на ніч усі електронні пристрої, оскільки це допоможе економити електроенергію. Стежте за використанням води у вашому помешканні. Намагайтеся більше ходити пішки, а не їздити автомобілем – так ви заощадите пальне.

   Нарешті, коли ви вирішили позбутися зайвих речей у домі, зробіть це відповідально: віддайте придатні речі в пункти переробки сировини або пожертвуйте на доброчинність.

 

 

 

Як вибрати іграшку для дитини

 Картинки по запросу діти граються з іграшками  

Правила купівлі навчальних іграшок

Усі іграшки в тій чи іншій мірі навчальні. Але найкраще вони служать цій меті тоді, коли:

 • у грі на 90 % задіяна дитина й на 10 % іграшка;
 • іграшку можна використовувати кількома способами багато разів;
 • вона спонукає до творчості й уяви;
 • її можна використовувати разом з іншими іграшками.

Перше правило «90/10» означає, що іграшка повинна бути платформою для навчання, а не спрямовувати дітей в іграх. Фахівці віддають перевагу іграшкам, які дозволяють дітям брати на себе провідну роль. Це підтверджується дослідженнями когнітивних здібностей, згідно з якими діти більше дізнаються про іграшку, коли отримують менше інструкцій від дорослих. У малюків краще розвиваються творчий потенціал, винахідливість і прагнення до відкриттів безпосередньо тоді, коли вони отримують можливість досліджувати іграшку без надмірної опіки батьків, які пояснюють їм складні нюанси інструкції.

Тобто чим простіше, тим краще. Високотехнологічні, дорогі цікавинки із цифровими нововведеннями не потрібні для розвитку інтелекту вашої дитини. Краще купити традиційні, старомодні іграшки, такі як гумовий м'яч, пластилін, крейда, приладдя для малювання, кубики та інші іграшки для будівництва, які спонукають дітей використовувати фантазію й  навички дрібної моторики для зведення замків, фортець і всіляких будиночків.

Основи – найкраще

Дитячі психологи рекомендують список матеріалів і приладдя, які найкраще допомагають дітям розвиватись і оволодівати новими навичками. У нього входять папір, олівці, крейда, ножиці, клей, клейка стрічка, картонні коробки, олійні фарби, акварельні фарби, пісок, пластилін, будівельні кубики, конструктори, пазли, маскарадні костюми, капелюхи, бутафорський реквізит, ляльки, одяг для ляльок та прості музичні інструменти.

Стара добра класика, чи не так? З більшістю предметів із цього списку, напевно, грали ще наші предки. Звісно, ляльки тоді виготовлялися з гілочок і шматочків тканини, але сенс полягає в тому, що до списку іграшок, складеного сучасними дослідниками, не потрапили сучасні дитячі фільми, відеоігри, вертольоти з дистанційним управлінням і всі ці розрекламовані високотехнологічні іграшки.

Сучасні й чудові

Якщо ви абсолютно точно вирішили купити сучасну іграшку, ось кілька аспектів, які треба враховувати при виборі:

 • Іграшка повинна стимулювати уяву дитини. Це можуть бути будівельні кубики в поєднанні з іграшковими фігурками або наборами для іграшкової ферми чи дитячого майданчика.
 • Іграшка не повинна бути занадто яскравою й надто гучною – це може відволікати дитину.
 • Варто розглянути варіант іграшки, яка може рости разом з дітьми, у міру того, як удосконалюються їхні знання та навички. Це можуть бути, наприклад, дитяча кухня або дерев'яний поїзд.
 • Варто розглянути варіант іграшки, яка допомагає розвивати кілька навичок одночасно, наприклад, головоломку, яка знайомить з новою мовою (кольорами, формами, новим словами), а також розвиває навички моторики (складання частин разом, підбір) і вирішення проблем.

       Нехай улюбленою іграшкою вашої дитини стануть звичайні будівельні кубики однакового розміру. Нехай вони будуть більш улюбленими, ніж усі сімдесят три її ляльки й пухнасті ведмеді. Дитина зможе зводити будинки, паркани та замки, які будуть без кінця падати й відбудовуватися знову, будуть рости високо й так стрімко, як мозок вашого малюка.

 Як розмовляти з дітьми про гроші

Картинки по запросу детям о деньгах

Чому батьки повинні розмовляти зі своїми дітьми про гроші

 • Якщо ви не розкажете дітям про гроші, це зробить хтось інший, і вам це, швидше за все, не сподобається. Гроші – це сила, і, як і сексуальні відносини, дуже провокаційна тема для розмови з дітьми. Однак вони хочуть її обговорювати.
 • Сучасні діти повинні знати, як протистояти впливу нинішньої економіки. Вони повинні вміти відкладати процес задоволення своїх бажань і розтягувати наявну грошову суму, щоб виживати та бути успішними, як дорослі.
 • Діти чують про гроші у школі, вдома, по телебаченню й у новинах, які вони читають в Інтернеті та ЗМІ. Батьки їх друзів утрачають роботу, грошові капітали, а іноді й свої будинки, іноді все оточення дітей є для них прикладом утрат, тому саме час порозмовляти про основи правильного розуміння всього, що пов'язано із грішми.
 • Батьки, які кажуть: «Ми повинні скорочувати витрати», викликають у дітей більше довіри, оскільки вони чують про це від своїх друзів і розуміють, що у словах батьків є велика частка правди.

​Коли батьки повинні починати вчити дітей поводитись із грішми

 • Ми повинні навчати дітей поводитись із грішми в тому ж віці, коли вчимо їх казати «будь ласка» і «дякую», ділитись і чистити зуби. Діти вже у віці чотирьох років уміють асоціювати купку монет з абстрактним поняттям «заощадження».
 • Розкривайте подробиці фінансового життя сім'ї. Коли дітям виповниться вісім чи дев'ять років, дайте їм можливість бути присутніми при сплаті рахунків. Беріть їх із собою, коли у вас з'являється можливість продемонструвати вміння «економити», діліться інформацією про те, як і чому ви економите, і про те, як треба готуватись до виходу на пенсію. Показуйте їм баланс свого ощадного рахунку.
 • Ви – найбільш впливовий учитель у житті дитини, тому показуйте приклад відповідної поведінки. Ваші діти розуміють більше, ніж ви думаєте, і чим вони молодше, тим більш відкриті для ваших ідей і пояснень.
 • Батьки часто бояться розмовляти з дітьми про гроші, бо самі не дуже впевнено поводяться з ними. Вони не вважають самих себе експертами в питаннях фінансового управління. Такі батьки хочуть якомога довше захищати своїх дітей та їх дитячу чистоту й невинність. Часто причина їх небажання навчати дітей уміння поводитись із грішми полягає в тому, що їхні власні батьки теж не робили цього.

​Що можна та чого не можна розповідати дітям про гроші

 • Розповідаючи дітям про поточний фінансовий стан, не кажіть, що все в порядку, якщо це не так. Знайдіть час пояснити їм те, що вони й так уже зрозуміли (з напруги вдома та від своїх друзів у школі).
 • Не кажіть неправду. Це знижує довіру до всього, що ми кажемо як батьки. Зараз не час ставити під сумнів дитячу довіру до нас.
 • Не передбачайте майбутнього – ви просто цього не вмієте. Крім того, кажучи дітям, що їх доросле життя буде дуже важким, ви можете накликати щось погане (по суті, запрограмувати їм непросте життя).
 • Не мовчіть. Спостерігаючи за нашими діями, діти бачать, що щось відбувається, й намагаються зрозуміти, що ж діється насправді. Порозмовляйте з ними й розставте всі крапки над «і».
 • Купувати дитині все, що вона хоче, дуже шкідливо для неї, а надавати дитині все, що їй потрібно, – корисно. Навчання дітей того, як треба допомагати батькам заробляти гроші й оплачувати все, чого вони дійсно потребують, – безцінна наука!
 • Введіть у сім'ї принцип грошової винагороди дітей і виплачуйте її вчасно копійка в копійку, так ви навчите дітей жити у відповідності з наявними коштами.
 • Грошова винагорода дітей повинна покривати деякі витрати, які ви до цього покривали самостійно. Нехай діти вчаться самі керувати своїми грішми та зрозуміють, що означає мати в кишені лише обмежену суму грошей, яка не повертається, коли її витратиш.
 • Грошова винагорода дітей – це ворота до бюджетування. Приділяйте дітям більше свого часу, таланту та уваги. Адже це те, чого вони дійсно хочуть.

​Помилки, які роблять батьки, розмовляючи з дітьми про гроші

 • Батьки вважають, що можуть контролювати життя своїх дітей, контролюючи їх фінансові потоки.
 • Не розповідають своїм дітям – за допомогою грошової винагороди, наприклад, як добре бути фінансово незалежним від батьків.
 • Учать дітей лише того, як витрачати гроші. Не показують дітям, як треба економити, жертвувати на благодійність та інвестувати.
 • Приховують від дітей свої помилки, допущені при управлінні фінансами. Визнання фінансових помилок дає батькам можливість навчити дітей того, як треба виправляти такі помилки.

​Як розмовляти з дітьми про економічну ситуацію

 • Порозмовляйте про гроші за вечерею. Оскільки ви їсте більше, намагайтесь, щоб ви всі їли одночасно, щоб кожний член родини міг і розмовляти, і слухати. Ви повинні розуміти, яка інформація вже відома дітям. Спитайте дітей, чи розмовляють вони про гроші у школі. Чи піднімають цю тему вчителі? Чи розмовляють однокласники про фінансові проблеми вдома? Використовуйте ці питання, щоби безпосередньо перейти до дискусії про вашу сім'ю та гроші.
 • Пояснюйте нестачу грошей у родині конкретними термінами. Діти не дуже добре розуміють абстрактні концепції, тому пояснюйте, що означає зниження доходів сім'ї для їх повсякденного життя. Чи означає це зниження витрат на продукти? Так. Чи означає це, що вони будуть лягати спати голодними? Напевно, ні. Чи означає це, що сім'я не зможе поїхати у відпустку в цьому році? Можливо. Як щодо захоплень, спорту і свят? На ці витрати буде виділятись менше грошей? Можливо. Діти, особливо малюки, хочуть знати, що станеться з їх кімнатою, їх кішкою або собакою, їхніми друзями. Пояснюйте, як може змінитись їхнє життя, але робіть при цьому важливий акцент – те, що ви завжди будете залишатись поруч з ними, не зміниться ніколи.

​Необхідно заспокоїти дітей і дати їм відчуття захищеності

 • Напишіть своїм дітям лист. Якщо вам незручно казати про те, що відбувається з вашими фінансами, напишіть своїм дітям лист. Викладіть у ньому всі факти й залиште на кілька днів. Потім поверніться до листа, відредагуйте те, що вважаєте за потрібне залишити, й позбудьтеся того, що вважаєте зайвим. Лист не треба відправляти або давати читати дітям. Це ваша репетиція перед розмовою з ними.
 • Контролюйте витрати за допомогою списків. Попросіть усіх членів сім'ї скласти списки того, що їм необхідно, і того, що вони хочуть. Обміркуйте способи, як уся родина може допомогти задовольнити ці потреби й бажання. Спочатку необхідно задовольнити потреби, а потім бажання. Складіть план дій усієї родини. Якщо це улюблений вид відпочинку на канікулах, подумайте разом, який внесок може зробити кожний член сім'ї, щоб канікули все-таки відбулись. Маленькі діти можуть використовувати свій час і талант, щоби почати свій бізнес: вигулювати сусідських собак, розчищати сніг, згрібати сухе листя. Дозволяючи своїй дитині мислити творчо та робити свій внесок у реалізацію плану дій сім'ї, ви зробите відпустку докорінно новою, можливо, навіть більш бажаним часом, проведеним разом.
 • Почніть видавати грошову винагороду. Установіть для дітей реалістичну грошову допомогу, яка буде покривати їхні певні витрати, такі як на одяг, спорт, обід у школі, бензин (якщо у вас є машина, на якій ви відвозите дитину до школи та на гуртки), страхування автомобіля. Грошова винагорода – це перший крок на шляху до бюджетування та вміння брати на себе особисту відповідальність за власні гроші. Грошова винагорода дозволяє вашій дитині контролювати деякі (свої) витрати, і такий контроль буде відігравати важливу роль у підтримці дитини, яка турбується про гроші.

​Залучення дітей до економії грошей

У ці дуже непевні економічні часи, якщо ви самі відчуваєте, що не можете контролювати фінансову ситуацію вашої родини, уявіть, що відчувають ваші діти. Достаток – це, можливо, усе, що вони бачили із дня свого народження. Щоб допомогти їм (і вам) виживати й бути успішними в новій економічній ситуації, далі пропонуються кілька корисних порад про економію коштів, які навчать дітей, як жити багатше, а витрачати менше.

 • Робіть покупки при наявності списку. Збираєтесь в торговий центр чи в продуктовий магазин, робіть покупки при наявності списку. Купуйте лише те, що є у вашому списку. Хай ваші діти складуть список того, що вони хочуть і що їм потрібно. Потреби завжди повинні стояти у верхній частині списку, а бажані речі не купуються, доки не задоволені всі потреби.
 • Ходіть за покупками лише з готівкою. Кращий спосіб уникнути додаткових витрат – це використовувати готівку. Діти не розуміють значення слова «кредит», доки не дізнаються, що коли гроші витрачені, вони витрачені назавжди. Покажіть приклад, користуючись готівкою. Коли ви використовуєте готівкові гроші, то не зможете витратити більше, ніж у вас є, за умови, що ви не знімаєте готівку із кредитної картки (залиште її вдома, щоб уникнути спокуси)!
 • Наводьте порядок у шафах. Дітям треба нагадувати, що в них вже є. Вони часто забувають про наявні речі, і під час прибирання в шафах можна відшукати давні скарби, які можна знову використовувати, а не купувати нові. Нове – це добре забуте старе, чи не так?
 • Обмінюйтеся чим-небудь. Заохочуйте дітей обмінюватись із друзями джинсами й охайно ношеним одягом, спортивними снарядами та іншими речами. Замість поїздки в торговий центр проведіть вдома вечірку з обміном речами.
 • Використовуйте бібліотеку. Адже це місце, де книгами, відео та журналами можна користуватись безкоштовно. Нехай діти крутять педалі своїх велосипедів або сідають в автобус і відвідують місцеву бібліотеку один раз на тиждень, щоб отримати всі бажані розваги безкоштовно.
 • Не харчуйтесь за межами дому. Готуйте їжу всією сім'єю. Це цікаво і значно дешевше. Діти при цьому вчаться кулінарного мистецтва, а сім'ї отримують чудову нагоду провести час разом.
 • Вимикайте світло. Призначте молодших дітей перевіряти, чи не горять лампочки в порожніх кімнатах.
 • Робота. Якщо дохід сім'ї недостатній, підліток може отримувати те, що він хоче, і те, що йому необхідно, заробляючи власні гроші. Розгляньте можливість звернутись до дітей із проханням вносити частину своїх доходів у якості внеску в сімейний бюджет. Коли діти заробляють власні гроші, вони дивляться на готівку іншими очима.
 • Слідкуйте за заощадженнями. Важливо показати дітям, що поради про економію коштів – це важлива частина життя родини. Порахуйте заощадження й відкладіть одну частину на погашення сімейного боргу, а іншу частину на рахунок сім'ї, який можна використовувати для задоволень, наприклад, періодичних вечерь у ресторанах або походів у кіно. 

 

Пошук

ВАЖЛИВО!

Команда ініціативи

Проєкт "Наші діти"

...

"Я і моя Україна"

Ми у соцмережах

Ми у соцмережах